Krpelji su male životinje koje se često vezuju za travu ili lišće u prirodi, a ponekad mogu biti i u blizini životinja ili ljudi. Njihove ugrize, kao i prisustvo na telu, trebalo bi shvatiti ozbiljno, jer u nekim slučajevima mogu biti uzročnici ozbiljnih bolesti. Preporučuje se da obezbedite I vaš životni prostor tako što ćete pozvati dezinsekcija Novi Beograd.
Zašto je krpelj opasan?
Krpelji su opasni jer mogu biti prenosioci različitih vrsta patogena, uključujući bakterije, viruse, protozoe i druge mikroorganizme. Krpelji mogu preneti mnoge opasne bolesti, posebno u regionima gde su uobičajeni. Najčešće bolesti koje prenose krpelji su:
- Lajmska bolest
- Krpeljni meningoencefalitis (KME)
- Colorado krpeljska groznica
Ove bolesti mogu uzrokovati ozbiljne simptome kao što su glavobolja, umor, groznica, bolove u mišićima i zglobovima, kao i oštećenja kože, živaca ili srca u najtežim slučajevima. Krpeljni meningoencefalitis (KME) je posebno ozbiljna bolest koja može dovesti do oštećenja centralnog nervnog sistema, dok Colorado krpeljska groznica može uzrokovati ozbiljne komplikacije kao što su krvarenja, otkazivanje organa i infekcije.
Važno je napomenuti da krpelji moraju biti uklonjeni na pravilan način, jer nepravilno uklanjanje može izazvati odvajanje dela glave ili usta, što može dovesti do infekcije ili prenošenja bolesti. Ako primetite bilo kakve simptome nakon ugriza krpelja, poput groznice ili osipa na koži, odmah se obratite lekaru.
Kako se krpelji prenose?
Krpelji uglavnom žive u šumama, šikarama i visokoj travi, a najaktivniji su u proleće i jesen. Čekaju skrivajući se u grmlju da prođe neka žrtva (životinja ili čovek) koju mogu napasti. Kada se uhvati za kožu, krpelj se približi mestu uboda, a zatim započinje postupak pričvršćivanja i usisavanja krvi. To može trajati do više sati.
Ukoliko se krpelj ne ukloni na vreme, može doći do prenošenja bolesti. Naime, kada životinja ili čovek postane domaćin krpelja, on može preneti različite vrste patogena – bakterije, viruse, protozoe i druge mikroorganizme.
Koje su bolesti koje mogu prouzrokovati krpelji?
Krpelji mogu preneti mnoge opasne bolesti, posebno u regionima gde su uobičajeni. Najčešće bolesti su:
Lajmska bolest
Lajmska bolest predstavlja najčešću bolest koju prenose krpelji. Uzrokuje ga bakterija Borrelia burgdorferi, koju prenosi krpelj nakon 24-48 sati usisavanja krvi. Simptomi lajmske bolesti uključuju groznicu, glavobolju, umor, bol u mišićima i zglobovima, a može doći i do oštećenja kože, živaca ili srca.
Krpeljni meningoencefalitis
Krpeljni meningoencefalitis (KME) je teška virusna infekcija koja može dovesti do oštećenja centralnog nervnog sistema. Prenosi se krpeljima u srednjoj i istočnoj Evropi. Simptomi KME uključuju glavobolju, groznicu, mučninu, povraćanje, ukočenost vrata, a u najtežim slučajevima može doći i do kome.
Colorado krpeljska groznica
Colorado krpeljska groznica je zarazna bolest koju prenose Dermacentor krpelji. Simptomi uključuju groznicu, bolove u mišićima i zglobovima, glavobolje, ali i moguće su ozbiljne komplikacije kao što su krvarenja, otkazivanje organa i infekcije.
Kako se zaštiti od krpelja?
Kako bi se sprečili ugrizi krpelja, preporučuje se nošenje odeće dugih rukava i nogavica, upotreba repelenata namenjenih obuzdavanju krpelja, i redovno pregledanje tela nakon boravka u prirodi. Ako uklonite krpelja prvih 24-48 sati nakon uboda, rizik od prenošenja bolesti je znatno manji. Ako posumnjate da ste zaraženi, obratite se svom lekaru odmah.
Kako bezbedno ukloniti krpelja?
Krpelji se vrlo često nalaze u prirodi, a neophodno je znati kako bezbedno da ih uklonimo, jer ovo dosta smanjuje rizik od prenošenja bolesti. Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti kako biste bezbedno uklonili krpelja sa kože:
- Prvo, dezinfikujte područje oko krpelja alkoholom ili drugim dezinfekcijskim sredstvom. Nabavite pincetu ili alat za uklanjanje krpelja.
- Uzmite područje što bliže krpelju istovremeno držeći pincetu ili alat, te polako povucite krpelja iz kože. Držite ga ravno i izbegavajte da ga nagnete ili savijete na bilo koji način.
- Nemojte čupkati ili vršiti preveliki pritisak na krpelja, jer to može dovesti do odvajanja dela glave ili usta, što može dovesti do infekcije ili prenošenja bolesti. Kada ste uhvatili krpelja, okrećete ga u krug, suprotno kazaljke od sata. U par ovih pokreta, krpelja ćete izvući napolje.
- Nakon vađenja krpelja, ponovo dezinfikujte mesto uboda i područje oko njega.
- Pazite da krpelj ne padne na vašu odeću ili kožu, jer se virus može prenositi čak I kada krpelja zdrobite.
Nakon toga, zamolite vašeg lekara da pregleda ubod krpelja, kako bi procenio da li postoji mogućnost prenošenja bolesti. Ako primetite bilo kakve simptome nakon ugriza krpelja, poput groznice ili osipa na koži, odmah se obratite lekaru. Takođe, kako biste osigurali vaš životni prostor, pozovite dezinsekcija Beograd.