Noćno mokrenje je česta pojava kod odraslih, više kod muškaraca nego kod žena. Ako nekoliko puta u toku noći morate da ustanete da odete do toaleta, to može narušiti ne samo vaš noćni bioritam, nego u potpunosti poremetiti vaš san.
Ako se često budite tokom noći, više od dva puta, da biste otišli do toaleta, onda možda patite od poremećaja zvanog nokturnija. Uzroci mogu biti razni, ali nokturnija je često povezana sa starenjem. Iako nije opasan po zdravlje, ovaj poremećaj zna da bude dosadan, posebno što vas tera da posećujete toalet nekoliko puta noću.
Šta uzrokuje noćno mokrenje?
Kao što smo već napomenuli, starenje je jedan od najvećih faktora koji doprinose noćnom mokrenju.
Kako starimo, telo proizvodi manje antidiuretičkog hormona koji nam pomaže da zadržimo tečnost. To dovodi do povećane proizvodnje urina, posebno noću. Mišići u bešici takođe mogu vremenom oslabiti, što otežava zadržavanje urina u bešici.
Starenje nije jedini faktor koji doprinosi noćnom mokrenju. Drugi uobičajeni uzroci uključuju hronične infekcije urinarnog trakta, unos viška tečnosti (posebno onih sa kofeinom i alkoholom) pre spavanja, bakterijske infekcije bešike i lekovi koji podstiču mokrenje (diuretici).
Žene mogu imati često mokrenje noću kao rezultat trudnoće i porođaja. Ovo može dovesti do slabljenja mišića mokraćne bešike i karličnog dna.
U nekim slučajevima, noćno mokrenje može biti simptom osnovnog zdravstvenog stanja. Bolesti i stanja povezana sa čestim mokrenjem uključuju hroničnu insuficijenciju bubrega, kongestivnu srčanu insuficijenciju, dijabetes i uvećanu prostatu.
Tehnike koje sprečavaju noćno mokrenje
Promene u načinu ishrane
Jedna od najjednostavnijih metoda u lečenju nokturnije uključuje promene u ishrani. Ovo znači izbacivanje nekoliko omiljenih ali nadražujućih materija iz ishrane i ograničavanje unosa tečnosti. Takođe pažnju treba posvetiti i hrani. Ukoliko patite od noćnog mokrenja, predlažemo vam da izbegavate sledeće namirnice i pića.
- Alkohol
- Veštačke zaslađivače
- Kofein
- Čokoladu
- Agrume i sokove
- Kukuruzni sirup
- Sok od brusnice
- Mlečne proizvode
- Gazirana pića i mineralne vode
- Začinjenu hranu
- Šećer i med
- Paradajz
- Sirće
Ovu listu ne biste trebali da uzimate zdravo za gotovo, jer svaki čovek različito reaguje na određene namirnice. Možda biste mogli da vodite dnevnik ishrane i beležite simptome mokraćne bešike. Ovaj dnevnik vam može pomoći da utvrdite koja vrsta hrane izaziva najveće probleme.
Jedite seme bundeve
Seme bundeve je prepuno omega-3 masnih kiselina, koje imaju protivupalna svojstva. Jedna studija je otkrila da ulje semena bundeve smanjuje simptome nokturnije i potrebu za noćnim mokrenjem.
Druga studija je pronašla da semenke bundeve i ekstrakt semena soje takođe značajno smanjuju inkontinenciju. Učesnici su uzimali pet tableta soje i bundeve dva puta dnevno prve dve nedelje, a zatim tri tablete dnevno tokom narednih pet dana.
Nosite kompresivne čarape i podignite noge
Nakupljanje tečnosti u nogama, gležnjevima i stopalima je uobičajeno stanje kod starijih ljudi. Zadržavanje tečnosti je znak loše distribucije tečnosti i može izazvati noćno mokrenje. Da biste smanjili zadržavanje tečnosti, pokušajte da nosite kompresivne čarape. Takođe možete držati noge podignute sat vremena pre spavanja. Ovo će podstaći mokrenje pre spavanja i nećete morati toliko često da idete u toalet.
Vežbajte svakodnevno
Vežbanje može poboljšati san i smanjiti broj noćnih odlazaka u kupatilo. Jedna studija je ispitivala efekte tridesetominutnog brzog hodanja na simptome nokturije kod starijih muškaraca tokom osam nedelja. Broj noćnih odlazaka u kupatilo smanjen je sa prosečnih 3,3 na 1,9 puta po noći.
Da biste povećali svoje šanse za miran san, pokušajte da budete aktivni 30 minuta svakog dana.
Jedite više voća i konzumirajte manje soli
Dijeta može igrati važnu ulogu u tome koliko često urinirate noću. Dokazi sugerišu da ishrana sa visokim sadržajem natrijuma povećava nokturiju, dok konzumacija puno voća i povrća smanjuje nokturiju. Koncentrišite se da jedete više voća i povrća, dok istovremeno smanjujete hranu sa visokim sadržajem natrijuma kao što je brza hrana ili gotovi obroci.
Održavajte zdravu težinu
Prekomerna težina može da izvrši pritisak na mišiće bešike i karlice. Održavanje zdrave telesne težine može pomoći u kontroli bešike.
Eliminišite zatvor
Zatvor je čest gastrointestinalni problem za mnoge ljude. Ne samo da je to čest uzrok nelagodnosti, već može i pogoršati često mokrenje noću. Kako? Pa, opstipacija stvara dodatni pritisak na vašu bešiku i samim tim vas tera da češće urinirate.
Smanjite zatvor unosom hrane bogate vlaknima. Iako postoji mnogo proizvoda i suplemenata koji promovišu zdravlje probave i smanjuju zatvor, trebalo bi da se prvo konsultujete sa svojim lekarom pre nego što ih upotrebite.
Prirodni preparati
Za prevenciju učestalog mokrenje možete koristiti prirodne preparate kao što je Conprosta Forte. Conprosta sadrži visoku koncentraciju polena uljane repice što pomaže kod otežanog i učestalog mokrenja. Takođe se preporučuje kod slabe erekcije i smanjenja libida.